Pages

Subscribe:
Showing posts with label jenny craig cost of food. Show all posts
Showing posts with label jenny craig cost of food. Show all posts

Monday, June 25, 2012

How Much Does Jenny Craig Cost?


Jenny Craig is an excellent weight loss system, which many people have found successful. However, it is different from other programs because you have to pay for the diet plus their food. That means that the Jenny Craig costs can vary depending on the individual. This can cost around $500 a month for a single person. The cost varies, depending on how many calories you are consuming and if you are able to pick up the food at a Jenny Craig location. If you have the food shipped, you have to pay extra for shipping. Fresh fruit, vegetables and other extras, such as healthy oils, are not included in the food costs. For some people, these costs add up significantly and can be around $700 a month for a single person. This is a factor that needs to be carefully considered, especially if these costs are much higher than your usual food budget.

Jenny Craig often has different membership deals available. When you sign up, you might see a promotion like “lose up to 10 pounds for free (plus the cost of food).” This means they are waiving the membership price for the first 10 pounds. Another typical fee is a dollar for each pound you lose.  

Jenny Craig Coupons


Jenny Craig coupons are a great way to save money on the Jenny Craig program. The program membership isn’t expensive, but the cost of food is. So, anyway you can save on costs is great. Jenny Craig coupons aren’t always easy to find. The first place you should look is directly on the Jenny Craig website. They often have deals, coupons and other promotions for people who want to sign up. One of the best times of year to get Jenny Craig coupons is right after the Christmas holidays and before the New Year starts. This is when people are frequently thinking about losing weight and the program is often advertised at half-price rates.

Another good place to look for deals is at your local Jenny Craig center. They may have regional promotions and coupons. It never hurts to give them a call and see what they are offering or ask if there are any deals coming up. If you haven’t had any success with Jenny Craig directly, check out your local newspaper and sign up for coupon packages. Jenny Craig sometimes mails out coupons and promotions as part of larger packages. It’s almost impossible to find coupons for Jenny Craig food, so the best savings are in the membership plan. 

Jenny Craig Food Costs


Jenny Craig food costs are the key factor when planning your dieting budget. The actual program may sound cheap. It’s usually advertised as a dollar for every pound you lose. However, you need to buy Jenny Craig brand food to follow the diet. This pre-packaged food can be quite expensive and can be around $500 a month for a single person.

There is a lot of variation in the type of food available from the company. If you want to keep your Jenny Craig food costs low, you can choose from some of the more cost effective items. For example, you can choose a box of mixed berry bars for $1.99 or apple cinnamon waffles for $4.69. The budget savvy individual will eat more berry bars for breakfast than waffles. For lunch, the soups and chowders tend to be cheaper than heavier meals, like cheesy potatoes and chicken. When dinner rolls around, beef chili with beans is one of the cheapest items on the menu. Keep in mind that you need to buy fresh fruit and vegetables locally, on top of your Jenny Craig food costs. This needs to be accounted for in your budget. The prepared meals do not have the same nutrients as fresh vegetables and fruit so these are a necessity. 

Jenny Craig Prices


Jenny Craig prices can range significantly depending on where you live, how close a Jenny Craig center is to you and how much you have to lose. Jenny Craig prices are lower if you have a center where you live. This saves you money on shipping because you can have food shipped directly to you. You’ll also hear about more promotions than if you used only their website. In-store promotions can vary slightly from website promotions.

If you are on a higher calorie diet, because you have a significant amount of weight to lose or want to lose it more slowly, you’ll be able to eat more food. The diet is based around their meal plan, which means you buy their food at Jenny Craig prices. Therefore, if you have a higher calorie diet, you consume more Jenny Craig meals and pay more for the meals. In general, Jenny Craig dieters can expect to pay about $20 a month for the membership and $300 to $700 a month for food. You’ll also need to pay for your own fresh fruit and vegetables. The meals come pre-packaged and don’t include fresh produce. Other costs may include healthy oil for preparing food or salad dressings. 

Jenny Craig Cost Info


The Jenny Craig diet seems cost-effective up front. The membership fee is usually a dollar for every pound lost. It can be even less if your find another promotion, such as pre-New Year’s sales. However, dieters need to buy the company’s brand of food, which is what makes Jenny Craig cost more than many other programs.

The Jenny Craig fees are usually around $20 a month, depending on the promotion. However, the food doesn’t go on sale. Meals range from $2 to $7 each and if you don’t live near a Jenny Craig center, you need to pay for the cost of shipping as well. These meals are pre-packaged and are marketed under the Jenny Craig label. They aren’t found anywhere else. This is why Jenny Craig dieters need to purchase food directly from them. Fresh produce is an extra cost on the Jenny Craig diet. When all the costs are added up, an individual can expect to pay around $500 a month for the program. This can go up if you are on a higher calorie diet and have to pay for shipping. However, with a local center and a lower calorie diet, the costs can be less expensive.