The Jenny Craig diet seems cost-effective
up front. The membership fee is usually a dollar for every pound lost. It can
be even less if your find another promotion, such as pre-New Year’s sales.
However, dieters need to buy the company’s brand of food, which is what makes
Jenny Craig cost more than many other programs.
The Jenny Craig fees are usually around $20
a month, depending on the promotion. However, the food doesn’t go on sale.
Meals range from $2 to $7 each and if you don’t live near a Jenny Craig center,
you need to pay for the cost of shipping as well. These meals are pre-packaged
and are marketed under the Jenny Craig label. They aren’t found anywhere else.
This is why Jenny Craig dieters need to purchase food directly from them. Fresh
produce is an extra cost on the Jenny Craig diet. When all the costs are added
up, an individual can expect to pay around $500 a month for the program. This
can go up if you are on a higher calorie diet and have to pay for shipping.
However, with a local center and a lower calorie diet, the costs can be less
expensive.
0 comments:
Post a Comment